Nowe oświetlenie w ROD Storczyk w Blachowni .

Stanowisko Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców.
18 marca 2024
Kwietniowy „Mój Ogródek” – od 20.03 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom! – 20.03.2024
21 marca 2024

Notatka z odbioru końcowego inwestycji wykonania oświetlenia alejek

w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym ” Storczyk ” w Blachowni.

 

W dniu 13.03.2024 r. na terenie ROD ”Storczyk” w Blachowni dokonano oględzin i podpisania protokołu odbioru robót, dotyczących zakończonej inwestycji oświetlenia alejek ogrodu. Czynności odbyły się z udziałem Prezesa ROD, Pana Jerzego Wawszczaka, Wiceprezesa ROD Pani Pauliny Kosarga, wykonawcy Pana Pawła Gradzika, Firma GP Paweł Gradzik oraz Inspektora ds. inwestycji Okręgowego Zarządu PZD, Marka Jastrzębskiego.

Inwestycja miała na celu wymianę istniejącego oświetlenia żarowego na lampy LED oraz zwiększenie ilości słupów oświetleniowych, lamp, na terenie ogrodu.

Na słupach dotychczas istniejących i zasilanych z ogrodowej sieci elektrycznej wymieniono lampy żarowe na energooszczędne lampy LED. Sterowanie tych lamp – załączanie i wyłączanie – zrealizowano z zastosowaniem zegarów astronomicznych typu PCZ-525 zgodnie z astronomicznymi porami zachodu i wschodu  słońca z możliwością zaprogramowania przerwy nocnej, czyli czasowego wyłączenia  odbiorników w celach oszczędnościowych.

W celu zwiększenia potrzebnych punktów oświetleniowych, w miejscach gdzie nie było dostępu do zasilania z sieci ogrodowej, postawiono nowe słupy oświetleniowe, na których zainstalowano lampy LED o mocy 700 W, w zestawie z zasilaniem solarnym. Zestaw wyposażony jest w czujnik zmierzchu a ustawienia jasności i czasu świecenia można w wygodny sposób zmieniać pilotem. Panele należy przetrzeć raz na jakiś czas, gdyż pył i inne zanieczyszczenia zmniejszają ich sprawność.. Jest to w zasadzie jedyna czynność obsługowa, o której należy pamiętać.

Inwestycja przeprowadzona została prawidłowo, w oparciu o umowę razem z gwarancją od wykonawcy posiadającego niezbędne uprawnienia, wybranym w oparciu o zapytania ofertowe. Dzięki staraniom Prezesa ROD Pana Jerzego Wawszczaka, przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy znacznej pomocy rzeczowej oraz finansowej w formie dotacji, udzielonej przez władze miasta Blachownia.

ROD ”Storczyk” w Blachowni zyskał nowe, energooszczędne oświetlenie z nowoczesnym sterowaniem, co w znacznym stopniu poprawiło jego estetykę oraz ogólne warunki bezpieczeństwa dla działkowców.

W chwili obecnej trwają w ogrodzie dodatkowe prace elektryczne mające na celu zinwentaryzowanie sposobu i jakości zasilania kilku działek wraz z wymianą punktów rozdzielczych.

Inspektor ds. inwestycji

Marek Jastrzębski