Kwietniowy „Mój Ogródek” – od 20.03 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom! – 20.03.2024

Nowe oświetlenie w ROD Storczyk w Blachowni .
20 marca 2024
Co w działkowcu – 04.2024r
21 marca 2024

Czekaliśmy na ten moment z niecierpliwością. Zaczyna się wreszcie wiosna! Aby nie przeoczyć istotnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”. W wydaniu kwietniowym znajdziecie wiele inspiracji oraz praktycznych porad ogrodniczych.

Wybierając rośliny na działkę, warto zwrócić uwagę na te, które wyróżniają się długim kwitnieniem i pozwalają przez większość sezonu cieszyć się ich urodą. Funkcja roślin długo utrzymujących dekoracyjność jest wręcz nieoceniona. Choć miło patrzy się na chwilowe zachwycające akcenty, to o końcowym efekcie aranżacji decydują gatunki i odmiany stanowiące bazę kompozycji. Roślinom o długim kwitnieniu poświęcamy kwietniowy temat miesiąca. Warto przeczytać, aby wiedzieć jak korzystać z ich cennych walorów.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Nie tylko do parku – Wśród różnorodności gatunków i odmian róż, można wyodrębnić jedną, ogromną grupę tych roślin o wyjątkowych, często nietypowych dla róż cechach. Jednocześnie są to rośliny łatwe w uprawie i uniwersalne w zastosowaniu. Mowa o różach parkowych, które mają bardzo wiele zalet i szerokie zastosowanie. Warto poznać te wartościowe rośliny i posadzić na działce.

  • Kwietniowy taras – Po zimie z utęsknieniem wyczekujemy kolorów wiosny. Warto więc już teraz wiosennymi kwiatami udekorować tarasy i balkony… Mamy wiele możliwości, bo na rynku pojawiają się wielobarwne pierwiosnki, czyli prymulki, bratki, stokrotki, laki, zawilce i niezapominajki. Podpowiadamy, jak przygotować atrakcyjne, bogate dekoracje.

  • 10 odmian papryki na przetwory i nie tylko – Uprawa papryki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na jej walory smakowe, wartości odżywcze i możliwości wykorzystania w kuchni. Warto wybrać odmiany, które spełnią nasze oczekiwania, a oferta rynkowa jest dosyć duża. Podpowiadamy, które odmiany warto wybrać w tym sezonie.

  • Pytania do eksperta – Własny ogródek warzywny na działce to doskonała inwestycja. Gdy pojawią się jakieś problemy, warto zasięgnąć porady eksperta z zakresu warzywnictwa. Jak co miesiąc odpowiadamy na pytania naszych czytelników z zakresu uprawy warzyw i ziół.

  • Deserowe owoce z ogródka – Posadźmy sami krzewy o smacznych, zdrowych i atrakcyjnych owocach deserowych, które można jeść latem prosto z krzaczka. Wystarczy mieć kilka egzemplarzy różnych gatunków, które nie są zbyt wymagające co do stanowiska. Jeżeli chcemy uzyskać smaczne i atrakcyjne owoce w miarę szybko, z roślin niewymagających zbytnio naszej opieki i ochrony szukajmy odmian jagody kamczackiej, borówki, porzeczek, malin bądź jeżyn.

  • Co zrobić ze starym drzewem? – Wysokie, rozłożyste drzewa owocowe tworzą zacienione miejsca, chroniące przed wiatrem i sprzyjające odpoczynkowi. Jednak ich duże rozmiary, utrudniają pielęgnację. Pozostawienie ich bez opieki przez wiele lat powoduje nie tylko dalsze rozrastanie się drzewa, ale także zagęszczenie korony, przemienne owocowanie, gorszą jakość owoców oraz kondycję drzewa. Aby ułatwić pielęgnację i uratować takie wartościowe okazy, prezentujemy szereg praktycznych porad.

  • Malowanie ściółkami – Wiosna to dobry moment na wprowadzenie ściółki na działkę. Jest to doskonały sposób na urozmaicenie i odświeżenie aranżacji. Ściółki są bardzo dobrym narzędziem do wizualnego kształtowania aranżacji, wykonania korekty optycznej, a także pokazania lub ukrycia pewnych elementów. Dostępna mnogość produktów pozwala na dopasowanie ściółki do danego miejsca w taki sposób, aby spełniała jak najwięcej pożądanych funkcji. Warto się zainspirować!