Stanowisko Okręgowego Zarządu PZD skierowane do Senatora Wojciecha Koniecznego.

Ceny prądu dla działkowców– PZD apeluje o korektę ustawy – 03.10.2022
4 października 2022
Komisja Senacka przyjęła propozycje działkowców w sprawie cen prądu! – 06.10.2022
6 października 2022

                                                                                                 Częstochowa  dnia  05.10.2022

 

 

SENATOR RP

                                                                             Pan Wojciech Konieczny

                                     

Szanowny Panie Senatorze.

Polski Związek Działkowców Okręgowy Zarząd w Częstochowie zwraca się do Pana Senatora z prośbą o rekomendację propozycji zmian przedłożonych przez Polski Związek Działkowców w Senacie  do „Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023r w związku z sytuacją na rynku  energii elektrycznej „ .

W okręgu częstochowski jest 59 Rodzinnych Ogrodów Działkowych i 9000 działek rodzinnych z których korzysta ok. 35.000 osób ,członków rodzin .W całej Polsce jest to około 1 mln rodzin. Działki stanowią miejsce nie tylko odpoczynku ale przede wszystkim  są miejscem stwarzającym możliwości posiadania własnych warzyw i owoców . Wzrost cen artykułów spożywczych powoduje zauważalny trend posiadania na działce zwiększonej powierzchni upraw  warzyw i owoców . Wsparcie dla ROD będzie miało istotne znaczenie dla znacznej grupy społecznej należącej z reguły do mniej zamożnych członków społeczeństwa, działki w ROD służą zaspokajaniu potrzeb socjalnych . W rozumieniu uchwalonej Ustawy działkowiec nie jest „odbiorcą uprawnionym „do korzystania z ochrony przed  podwyżkami cen energii elektrycznej  co w praktyce spowoduje , że możliwość posiadania własnych warzyw czy owoców ze względu na koszty uprawy będzie nieosiągalna .

Proponowane przez Polski Związek Działkowców zmiany  w ustawie ochronią działkowców przed radykalnym wzrostem cen energii elektrycznej co może mieć istotne znaczenie społeczne .

Pozdrawiamy serdecznie                                           Prezes – Grzegorz Tasarz