APEL KOMENDY POLICJI W CZĘSTOCHOWIE .

Nadzwyczajne XIV posiedzenie Krajowej Rady PZD – 02.06.2022
3 czerwca 2022
Sprawdź jakie rośliny wymagają jeszcze zasilenia – live „Nawożenie roślin konieczne teraz” już 9 czerwca o 13:00
3 czerwca 2022

Wiosenna aura sprzyja odpoczynkowi na łonie przyrody. To czas, w którym wiele osób bardzo chętnie przebywa w swoich ogrodach zajmując się przygotowaniem działki do sezonu letniego. Podczas wiosennych porządków, czy uprawy roślin nie wolno zapominać, że również złodzieje odwiedzają nas na tych ogrodach działkowych. Apelujemy o przezorność.

Złodziej tak naprawdę wykorzysta każdą okazję, aby zabrać rzecz pozostawioną bez opieki przez pochłoniętych pracą działkowiczów i wzbogacić się ich kosztem. Jego łupem mogą paść torebki, telefony, laptopy, zegarki, rowery i inne przedmioty takie jak kosiarki, czy narzędzia.

W środę policjanci z komisariatu II otrzymali zgłoszenie o 2 kradzieżach, do których doszło na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Łupem złodziei padły portfele z pieniędzmi, telefon i dokumenty. W jednym przypadku wartościowe przedmioty zostały pozostawione przez właściciela w niezamkniętej altanie, drugi pozostawił je na tarasie przed domkiem. Złodziej wykorzystał fakt, że osoby pokrzywdzone zajęte były wykonywaniem prac na swoich działkach.

Działkowcu:

  • nie zabieraj na działkę wartościowych przedmiotów lub dużej sumy pieniędzy;
  • nie zostawiaj przedmiotów wartościowych w altance lub w samochodzie bez nadzoru;
  • trzymaj przy sobie cenne przedmioty takie jak telefony czy torebki, albo pozostaw je w zamkniętej altanie;
  • nie opowiadaj i nie chwal się innym, jaki sprzęt przechowujesz na działce;
  • wychodząc nawet na chwilę zawsze zamykaj altankę, pomieszczenie gospodarcze lub szopkę, w której przechowujesz narzędzia;
  • zwracaj uwagę na obcych, którzy chodzą bez celu po ogrodach działkowych. Zwróć na nich uwagę i zapytaj kogo szukają. Twoje zainteresowanie może skutecznie ich odstraszyć;
  • powiadom policję o podejrzanie zachowujących się osobach, staraj się zapamiętać ich wygląd;
  • zapisz numery fabryczne lub seryjne przedmiotów wartościowych – ułatwisz Policji identyfikację w razie kradzieży;
  • załóż solidne zamki w swojej altanie, pomyśl o zamontowaniu dobrych bezpiecznych drzwi, najlepiej by były okute blachą oraz okien z szybami antywłamaniowymi;
  • jeśli podejrzewasz, że doszło lub może dojść do przestępstwa zadzwoń na Policję 997 lub 112 – to bezpłatne numery telefonów.

Jeśli zauważysz, że w altanie doszło do włamania czy kradzieży nie dotykaj niczego, by nie dopuścić do zatarcia śladów pozostawionych przez przestępcę. Niezwłocznie powiadom organy ścigania dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

Apelujemy również o niezwłoczne przekazywanie Policji wszelkich informacji na temat osób oferujących sprzedaż elektronarzędzi niewiadomego pochodzenia, a w szczególności, gdy mamy podejrzenia, że oferowane przedmioty mogą pochodzić z przestępstwa (gdy na przykład ich cena jest niewspółmierna do wartości sprzętu).