Wspieramy Ukrainę !

Wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD.
28 lutego 2022
Komunikat Krajowego Zarządu.
28 lutego 2022

Ukraina

UKRAINA CZEKA NA NASZĄ POMOC

25.02.2022

M.in. śpiwory, koce, bandaże, apteczki można przynosić w soboty, w godz. 9-16, do punktów przy ul. Brzeźnickiej 59 i Nowowiejskiego 3. Od poniedziałku z kolei nauczyciele, młodzież, rodzice będą gromadzić pomoc w szkołach.

Począwszy od 26 lutego w każdą sobotę w godz. 9.00 – 16.00 można przynosić pomoc materialną dla walczącego z rosyjską agresją narodu ukraińskiego do dwóch punktów w Częstochowie:

Towarzystwo Patriotyczne ,,Kresy”
ul. Brzeźnicka 59

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
ul. Feliksa Nowowiejskiego 3

Potrzebne są m.in. śpiwory, koce, materace, koce termoaktywne, pulsoksymetry, apteczki, opaski uciskowe, bandaże, opatrunki, nienarkotyczne leki przeciwbólowe.  

Zaraz po feriach ruszy także zbiórka, w której uczestniczyć będą mogły całe społeczności szkolne – nauczyciele, inni pracownicy szkół, rodzice, dzieci i młodzież. Zbiórka potrwa od 28 lutego do 18 marca.  Zgromadzona w szkołach pomoc trafi m. in. do mieszkanek i mieszkańców Berdyczowa, Humania, Iwano-Frankiwska czy Charkowa – miast partnerskich Częstochowy.

O zaangażowanie w organizację takiej zbiórki do placówek oświatowych zwrócił się miejski Wydział Edukacji oraz zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak, reprezentujący Częstochowę wielokrotnie podczas partnerskich wyjazdów na Ukrainę, w tym do tamtejszych szkół.

Zbiórka w szkołach obejmie artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności –  jak konserwy, olej, mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, słodycze – czekolady, batony, a także artykuły chemiczne i środki czystości – mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe.

Wydział Edukacji zachęca także, aby w każdej szkole umieścić symbole Polski i Ukrainy, a także przeprowadzić z dziećmi i młodzieżą rozmowy o sytuacji w Ukrainie. Dyrekcje i pedagodzy zostali również poproszeni, aby objąć szczególną uwagą i troską uczennice i uczniów pochodzenia ukraińskiego.