Bezpiecznie ,zdrowo,bezgotówkowo.

Komunikat Krajowego Zarządu PZD.
12 lipca 2021
Informacja .
16 lipca 2021

Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo – 14.07.2021
Osobisty rachunek bankowy to coraz powszechniejsze udogodnienie. Dzięki niemu w szybki i wygodny sposób można otrzymać świadczenie, zapłacić rachunki czy zrobić zakupy. Dodatkowo te elektroniczne narzędzia zapewniają bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz – w czasie pandemii.

Korzystaj z rachunku bankowego, otrzymuj świadczenia na konto i bądź bezpieczny!

Korzystanie z konta bankowego i bankowości elektronicznej nie musi być trudne. Jest wiele korzyści, jakie płyną z posiadania konta w banku. Trzeba jednak wiedzieć jak bezpiecznie korzystać z takiego konta.

Co daje Ci konto w banku

Możesz otrzymywać na nie świadczenia z ZUS. Nie musisz więc czekać co miesiąc na listonosza. Twoje konto w banku jest chronione hasłem, więc Twoje pieniądze są tam bezpieczne.
Wypłacisz swoje pieniądze (całość świadczenia lub część) w najbliższym bankomacie albo w banku. Możesz również robić przelewy przez internet. Jest bezpieczniej, gdy nie trzymasz gotówki w domu.
Nie potrzebujesz nosić ze sobą gotówki, bo w sklepie możesz zapłacić kartą. W ten sposób zmniejszasz ryzyko, że ktoś ukradnie Ci pieniądze.
Zapłacisz rachunki i zrobisz zakupy przez internet. Nie musisz więc wychodzić z domu, żeby załatwić codzienne sprawy.
Możesz łatwo sprawdzać w banku, ile pieniędzy już wydałeś i na co, ile Ci jeszcze zostało. Z pomocą banku możesz również oszczędzać i inwestować swoje pieniądze.
Z kontem w banku jesteś bezpieczny

Jeśli korzystasz z rachunku bankowego, chronisz swoje zdrowie w czasie pandemii. Wiele spraw możesz załatwić bez wychodzenia z domu – unikniesz osobistego kontaktu z innymi ludźmi, np. podczas odbierania świadczenia lub robienia zakupów. Możesz płacić kartą, więc zmniejszasz ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami, które są na pieniądzach.
Jeśli trzymasz swoje pieniądze na koncie bankowym, a nie w domu, nie narażasz się na oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta”. Jeżeli nie nosisz przy sobie gotówki, nie musisz obawiać się kieszonkowców w komunikacji miejskiej.
Jak założysz konto bankowe

Zapytaj w najbliższym banku o „podstawowy rachunek bankowy”. Tę usługę proponuje już wiele banków. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego banki proponują taki rodzaj konta, możesz obejrzeć film w internecie „Bankowość dla każdego: Odc. 2 – Bankowość dla Seniorów”.

Jak zmienisz sposób wypłaty świadczeń w ZUS

Jeśli chcesz, aby ZUS wpłacał Twoje świadczenie na Twoje konto bankowe, trzeba zgłosić to do ZUS we wniosku o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce.

Możesz to zrobić na dwa sposoby.

W placówce ZUS. Pomogą tam wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce). Możesz go też wypełnić w domu i złożyć go w najbliższej placówce ZUS lub wysłać pocztą.
Przez internet. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można złożyć wniosek EZP w następujący sposób:
zaloguj się do swojego konta na PUE ZUS,
przejdź do zakładki [Ogólny], [Ubezpieczony] lub [Świadczeniobiorca],
wybierz z bocznego menu [Dokumenty i wiadomości] > [Dokumenty robocze],
kliknij przycisk [Utwórz nowy] i wybierz z listy „Wniosek EZP”.
O czym musisz pamiętać, gdy korzystasz z konta bankowego przez internet

Hasło do konta bankowego przechowuj w bezpiecznym miejscu i nikomu go nie pokazuj.
Gdy robisz zakupy albo załatwiasz jakąś sprawę przez internet, bardzo uważaj, jakie swoje dane osobowe podajesz i komu.
Nigdy nie klikaj w nieznane linki i nie otwieraj wiadomości od nieznanych nadawców. Mogą one zawierać niebezpieczne oprogramowanie (np. wirusy).
Zainstaluj program antywirusowy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputer, tablet), albo poproś o to kogoś bliskiego.
Pokaż swoim bliskim, jakie to proste!

Jeśli masz wśród swoich bliskich seniorów, zadbaj o ich bezpieczeństwo. Pokaż korzyści, jakie płyną z korzystania z internetu i bankowości elektronicznej. Wyjaśnij im, jak łatwo i bezpiecznie korzystać z nowych technologii.

Wykluczenie cyfrowe jest powszechne głównie wśród osób starszych. Brak wiedzy o usługach bankowych, brak świadomości, jakie korzyści one niosą, oraz brak umiejętności poruszania się po internecie powodują niechęć i strach szczególnie w zakresie bankowości elektronicznej.

Dlatego tak ważna jest edukacja i wprowadzenie swoich seniorów w wirtualny świat:

zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich seniorów i opowiedz im o korzyściach, jakie daje konto w banku;
pokaż rodzicom i dziadkom, że zrobienie przelewu przez internet i płacenie kartą w sklepie nie jest trudne;
pomóż i pokaż im, jak funkcjonować w cyfrowym świecie.
Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: www.zus.pl/o-zus/o-nas/kampania-bezpieczny-zdrowy-bezgotowkowy- Są tam zamieszczone następujące artykuły: Bezpieczny e-senior, Cyberbezpieczeństwo – bezpieczny senior w sieci, Do czego mogę wykorzystać konto bankowe – korzyści z posiadania konta bankowego, Emerytury na konto czy w gotówce – czyli czego potrzebują seniorzy, aby pobierać świadczenia na rachunek bankowy, Ubankowienie świadczeniobiorców ZUS – korzyści, dane maj 2021 r., Bezpłatny rachunek w każdym banku. A także instrukcje wypełniania wniosków: Jak złożyć przez PUE wniosek EZP o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce, Jak wypełnić i złożyć wniosek EZP o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce.

(Źródło : ZUS )