Okres Walnych Zebrań to czas na podjęcie decyzji o przystąpieniu do realizacji zadań inwestycyjno- remontowych w ROD. Z jednej strony jest zarząd ROD, który przygotowuje wniosek na walne zebranie celem podjęcia przez członków PZD decyzji w formie uchwały o wyrażeniu zgody na realizację danego zadania z drugiej strony są członkowie PZD, którzy w tej kwestii podejmują decyzję na walnym zebraniu w ROD.
Co do zasady każde zadanie musi być osobno przygotowane, gdyż zgodnie ze statutem PZD §64 pkt.8 dla każdego zadania wymagana jest odrębna decyzja walnego zebrania w formie uchwały.
Aby decyzja taka mogła być prawidłowo podjęta, zarząd ROD musi poczynić wcześniejsze ustalenia. Zatem aby biorący udział w walnym zebraniu członkowie PZD mogli w przedmiotowej sprawie podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję winni zostać zapoznani przez zarząd ROD z następującymi kwestiami:
Wszystkie powyższe dane powinny się znaleźć w przygotowanym przez Zarząd ROD wniosku zarządu ROD na walne zebranie w sprawie realizacji danego zadania. W imieniu zarządu ROD wniosek podpisuje Prezes ROD wraz wiceprezesem ROD lub innym członkiem zarządu ( reprezentacja dwuosobowa zgodnie z §73 pkt 2 statutu PZD).
Wyżej wymienione działania i kroki są niezbędne aby członkowie PZD na walnym zebraniu mogli posiąść pełną wiedzę w zakresie planowanego zadania (rzeczowo-finansową ) i aby mogli podjąć świadomą decyzję głosując za/przeciw realizacji danego zadania.
Zarząd ROD winien także posiadać wiedzę czy dane zadanie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia, takie zadanie wówczas wymaga bezwzględnego sporządzenia dokumentacji projektowej. Na podstawie dokumentacji projektowej wykonywany jest kosztorys inwestorski, co stanowi podstawę dla określenia maksymalnych kosztów zadania. Wykonanie dokumentacji projektowo kosztorysowej dla danego zadania może być wynikiem podjęcia odrębnej uchwały walnego zebrania członków PZD, jako uprzedniej decyzji walnego zebrania a poprzedzającej decyzję o przyjęciu decyzji o realizacji zadania.
Pozytywna decyzja członków walnego zebrania ROD, będąca wynikiem głosowania wyrażona jest w uchwale walnego zebrania w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego /remontowego. W uchwale określony jest m.in. rodzaj zadania, koszt zadania, termin/czas jego realizacji, oraz wysokość partycypacji finansowej ponoszonej przez działkowca w części przypadającej na jego działkę w kosztach realizacji zadania, wskazanie terminu wpłat i konta bankowego. Uchwała zawiera także zastrzeżenie, że realizacja zadania inwestycyjnego/remontowego może być podjęta po spełnieniu przez zarząd ROD wymogów formalnych, określonych w przepisach ustawy Prawo budowlane i przepisach związkowych oraz zabezpieczeniu jego finansowania. Wniosek zarządu ROD na walne zebranie w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego/remontowego stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
Uchwała walnego zebrania zapadła zgodnie z §46 statutu PZD (ważność uchwał) w związku z §§ 61,62 (pierwszy i drugi termin walnego zebrania) statutu PZD w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego/remontowego obowiązuje wszystkich użytkowników działek w ROD, bez względu czy jest członkiem PZD czy nie lub czy członek PZD był obecny na walnym zebraniu czy nie skorzystał z tego uprawnienia lub głosował przeciw.
Podkreślenia wymaga fakt, że Inwestorem zadania inwestycyjnego/remontowego w ROD jest zarząd ROD więc nie ma mowy o prowadzeniu zadania przez grupę działkowców czy poszczególnego działkowca, co nie oznacza, że jeżeli wśród działkowców są osoby posiadające odpowiednią wiedze i kwalifikacje to zarząd ROD przygotowując zadanie może z tej wiedzy i kwalifikacji skorzystać.
Zarząd ROD może rozpocząć zadanie inwestycyjne /remontowe (dokonać wyboru wykonawcy w przewidzianej przepisami PZD procedurze i podpisać z wybranym wykonawca umowę) o ile posiada:
Mariola Kobylińska