Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu w dniu 22 sierpnia br. Podjął temat : Oceny sytuacji w związku z prowadzonymi przez PZD działaniami w sprawie zmiany Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 roku w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów.
Mimo szeregu działań ze strony kierownictwa PZD i ustaleń z Ministerstwem w zakresie nowelizacji wyżej wymienionego rozporządzenia brak jest deklarowanych działań na rzecz PZD i ROD ze strony Ministerstwa
Zatem ciągle wzrasta realne zagrożenie wobec kolejnych ROD, gdyż kolejne gminy przystępują do opracowywania planów ogólnych.
Pan Eugeniusz Kondracki – Prezes PZD zadecydował, że temat jest na tyle poważny, że rozszerzył grono KZ PZD o zaproszonych prezesów z niektórych OZ PZD.
W posiedzeniu udział dodatkowo wzięli :
Prezes OZ PZD we Wrocławiu – Janusz Moszkowski
Prezes OZ PZD w Gdańsku – Mieczysław Kamiński
Prezes OZ PZD w Krakowie – Marta Warmuz
Prezes OZ PZD w Białymstoku – Andrzej Bojko
Prezes OZ PZD w Olsztynie – Jan Miszkiel
Prezes OZ PZD w Opolu – Janusz Tobiś
Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki przedstawił szczegółowo przypomniał wszystkie działania PZD i ustalenia w Ministerstwie.
Przedstawiono także , że według stanu na dzień 20 sierpnia 2024 roku dane przekazane przez wszystkie OZ PZD wskazują , że w 347 gminach na terenie Polski przystąpiły do sporządzania planów ogólnych, a więc wszczętą obowiązującą procedurę.
Oznacza to że wszczęto procedurę utworzenia planów ogólnych obejmujących 2579 ROD, co stanowi 56 % ogółu ROD . Sprawa dotyczy 526 472 działek rodzinnych. W tej sprawie co najmniej złożono 91 tysięcy wystąpień przez indywidualnych działkowców oraz blisko 2000 wystąpień przez Zarządy ROD. Sytuacja jest zmienna gdyż w niektórych przypadkach nie upłynął jeszcze ustawowy termin.
Uczestnicy posiedzenia jednoznacznie stwierdzili , że sytuacja bardzo dobrze została naświetlona i wyjaśniona, a brak działań ze strony Ministerstwa należy odczytywać jako realne zagrożenie dla ROD, wręcz określono że sytuacja jest zła.
Uczestnicy KZ PZD wskazali , że jeśli dalej będzie działanie półśrodkami, to plany zostaną sporządzone, a wnioski nie będą przyjmowane bo albo za wcześnie, albo za późno. Podkreślono , że należy działać, bo każde działanie jest potrzebne bo może być skuteczne. Nikt nie da gwarancji, ze wszystkie działania doprowadzą do oczekiwanych skutków, ale nie można nic nie robić.
Prezes Związku wskazał, że Związek zna sytuację, to struktury Związku odpowiadają za ogrody działkowe, a nie politycy. Oni nam wytłumaczą, ze ROD są potrzebne, a mieszkania jeszcze bardziej. Nie jesteśmy od rozwiązywania problemów państwa, tylko ROD. Po to nas działkowcy wybrali, żebyśmy zabezpieczali interesy ROD i działkowców. Jeśli sytuacja się staje taka jak teraz, to należy podjąć odpowiednie działania. Jeśli będziemy zgodni, to doprowadzimy do pozytywnego końca i wygramy. Za nami są miliony ludzi nie tylko działkowcy i ich rodziny, ale społeczeństwo, które zna znaczenie ogrodów dla klimatu. Mamy dobre warunki, żeby działać skutecznie.
KRAJOWY ZARZĄD PZD
Warszawa dnia 22 sierpnia 2024 roku